Jakie buty na siłownię wybrać?

0
304

Zapisując się na siłownię, podjąłeś fantastyczną decyzję. Na pewno dowiedziałeś się już, co takiego trening siłowy może zdziałać z twoim ciałem. Powoli zaczynasz pracować nad budową mięśni, jednocześnie paląc tkankę tłuszczową, ale im głębiej wchodzisz w ten świat, tym więcej jego mankamentów dostrzegasz. Być może zdarzyło ci się już odczuć silny ból stóp przy wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń – np. martwego ciągu czy przysiadu. A to świadczy tylko o jednym. Ćwiczysz w złym obuwiu, które jak najszybciej musisz zmienić.

Jakie buty na siłownię są najlepsze?

Zanim odpowiedz sobie na to nurtujące cię pytanie, powinieneś dowiedzieć się, w jakich butach pod żadnym pozorem nie wolno ci ćwiczyć. A najprawdopodobniej właśnie z takiego kiepskiego obuwia teraz korzystasz. Nie chciałeś inwestować w drogi i specjalistyczny sprzęt sportowy, dlatego wyciągnąłeś z szafy stare trampki i to w nich co drugi dzień śmigasz na siłownię. Jeżeli jednak dalej będziesz tak postępować, już za tydzień, góra miesiąc nabawisz się poważnej kontuzji stopy. Trampki nie są bowiem odpowiednim obuwiem do treningów siłowych. Mają stosunkowo cienkie podeszwy, przez co czujesz się tak, jak gdybyś ćwiczył na boso. Stopa jest w nich ustawiona na płasko. Tracisz amortyzację, przez co np. przy wykonywaniu przysiadów możesz chwiać się na boki. Trampki odłóż więc na bok i schowaj je głęboko do szafy, by nie zrobić sobie większej krzywdy. A czym powinieneś je zastąpić? W końcu musisz w czymś ćwiczyć.

Każdy potrzebuje indywidualnego podejścia!

Pamiętaj jednak, że nie da się znaleźć jednej odpowiedzi na pytanie – jakie buty na siłownię wybrać. Bo oczywiście to zależy. Zależy od tego, jaki wysiłek aktualnie praktykujesz. Jeżeli bowiem zdecydowałeś się na regularnie wykonywanie niezbyt ciężkich treningów cardio, polegających np. na jeździe na rowerze lub chodzeniu po bieżni, dobrze sprawdzą się u ciebie klasyczne buty do biegania. Nie muszą kosztować fortuny. Dość dobre modele znajdziesz w przedziale cenowym od 100 do 200 złotych. Jeśli jednak preferujesz typowe treningi siłowe, potrzebujesz takich butów, które będą delikatnie wyższe po stronie pięty. Szukaj ich w specjalistycznych sklepach ze sportowym asortymentem. Dobrym pomysłem będzie również zajrzenie do Internetu, w którym każdą rzecz znajdziesz w nieco niższej cenie.

Istnieją również osoby preferujące ćwiczenie… na boso. Wbrew pozorom nawet treningi siłowe można wykonywać w samych skarpetkach i według niektórych fizjoterapeutów jest to dobra praktyka. Przetestuj więc na sobie tę opcję. Być może okaże się, że wcale nie potrzebujesz nowych butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here