Mata air track i jej zastosowanie

Uprawianie sportu zawsze niesie za sobą ryzyko doznania kontuzji i urazów. W przypadku niektórych dyscyplin jest ono znacznie większe. Odpowiednio wyposażona sala treningowa pozwala to ryzyko zminimalizować. Służy temu mata air track.

Co to jest mata air track?

Maty air track to nowoczesne maty przeznaczone przede wszystkim dla osób uprawiających gimnastykę sportową, akrobatyczną lub sztuki walki. Dzięki specjalnej konstrukcji, znacznie lepiej amortyzują upadki niż tradycyjne materace gimnastyczne. Przede wszystkim są bardziej sprężyste i nawet podczas intensywnego użytkowania nie tracą tej sprężystości.

Mata air track jest matą pompowaną, dzięki temu można regulować jej sprężystość w zależności od potrzeb. To znacznie zwiększa możliwości jej wykorzystania podczas treningów i zawodów. Pompowanie maty odbywa się za pomocą elektrycznej pompki, dzięki temu zajmuje to zaledwie kilka minut. Po wypompowaniu powietrza, także za pomocą pompki, mata bez problemu mieści się w bagażniku samochodu osobowego.

Jak zbudowane jest mata?

Ścieżka akrobatyczna air track wykonana jest z nowoczesnego materiału PVC, który dzięki swojej strukturze jest niezwykle trwały i sprężysty. Między warstwami materiału znajdują się elastyczne cieniutkie włókna, to one właśnie odpowiadają za sprężystość i trwałość maty. Nawet podczas wieloletniego użytkowania nie rozsuwają się, dzięki temu mata zachowuje jednakową grubość na całej powierzchni. Wszystkie boki ścieżki akrobatycznej dodatkowo wzmocnione są dodatkowymi pasami materiału, który chroni matę przed uszkodzeniami. Z boków mata posiada rzepy, za pomocą których można łączyć kilka mat.

Zastosowanie maty akrobatycznej

Dzięki swoim właściwościom mata wykorzystywana jest przede wszystkim w salach gimnastycznych podczas treningów. Doskonale chroni podczas upadku w trakcie ćwiczeń, zeskoków z równoważni, podczas przeskoków przez skrzynię lub kozła. Maty Maty dostępne są w różnych rozmiarach, od 3m do 15 m długości. Te ostatnie idealnie nadają się do wykonywania ćwiczeń gimnastyki artystycznej. Szczególne zastosowanie mata air track ma podczas ćwiczeń gimnastyki akrobatycznej wykonywanych na dużej wysokości. Dzięki swoim właściwościom doskonale zamortyzuje ewentualny upadek i uchroni sportowca przed urazami.

Materiał PVC sprawia, że mata może być rozkładana nie tylko na salach gimnastycznych, ale także na trawie lub piasku. Można wykorzystywać ją także jako materac do pływania na wodzie. Małe maty można wykorzystywać także w domu, po złożeniu nie zajmują dużo miejsca. Doskonale nadaje się do ćwiczeń jogi, fitness czy ćwiczeń rehabilitacyjnych. Na matach air track uwielbiają ćwiczyć dzieci, mamy wtedy pewność, że są bezpieczne i nie doznają urazu podczas fikołków i przewrotów.

Zalety ścieżki akrobatycznej air track

Największą i najważniejszą zaletą maty air track jest zwiększenie bezpieczeństwa sportowców – nawet upadek z dużej wysokości nie doprowadzi do poważnych urazów kręgosłupa czy kończyn. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawodników o małym doświadczeniu, którzy mają prawo popełniać różne błędy podczas treningów. Dzięki różnej grubości (od 10 do 30 cm) i możliwości regulowania ciśnienia, mata cechuje się różną sprężystością. Pozwala to wykorzystać ją w różnych dziedzinach sportu.

Maty amortyzujące upadki powinny mieć mniejsze ciśnienie, te służące do odbić i wykonywania ćwiczeń akrobatycznych powinny mieć większe ciśnienie. Ich twardość i sprężystość pozwalają na bardziej precyzyjne wykonywanie ćwiczeń. Oczywiście ważna jest też funkcjonalność maty, można łatwo ją rozłożyć, złożyć i w razie konieczności przewieźć w inne miejsce.