Rodzaje nart zjazdowych

Każdy sport można uprawiać z dużo większą przyjemnością, gdy ma się do dyspozycji odpowiedni sprzęt. W przypadku narciarstwa będą to oczywiście narty. Ogólnie klasyfikuje się je do dwóch grup: produkty przeznaczone do biegania i do zjeżdżania ze stoków. Te drugie są oczywiście częściej wybierane, ponieważ taka jazda daje znacznie więcej przyjemności i gwarantuje mnóstwo emocji. A jakie są rodzaje nart zjazdowych? Czym się one wyróżniają i jaki sprzęt spośród nich wybrać?

Narty zjazdowe – rodzaje

Zazwyczaj wyróżnia się dwie grupy nart zjazdowych. Pierwszą tworzą narty klasyczne, które charakteryzują się prostym kształtem i standardową budową. Przypominają zwykłe deski. Nie mają żadnych wcięć czy wyżłobień – stanowią prostą i jednolitą taflę, która ma gładko sunąć po stokach. Wciąż można je kupić, ale na rynku dostępne są tylko te starsze i używane modele, ponieważ narty klasyczne zaprzestano wytwarzać już kilkadziesiąt lat temu. Zastąpiły je nowocześniejsze modele, nazywane nartami carvingowymi, czasem określane również mianem nart taliowanych. One są już specjalnie profilowane i kształtowane. Specjalistyczna budowa, na której można znaleźć liczne wcięcia występujące głównie po bokach, umożliwia bezproblemowe skręcanie i zapewnia sportowcowi pełną kontrolę nad sprzętem. Jazda staje się zatem wygodniejsza i jednocześnie przyjemniejsza.

Jakie są jeszcze narty?

Tak naprawdę jednak nawet wśród nart carvingowych można wyróżnić kilka ich poszczególnych rodzajów. Pierwszy z nich to narty typu life ski. Idealny wybór dla osób totalnie początkujących, które jeszcze nigdy wcześniej nie szusowały po stokach. Tak samo dobrze u amatorów narciarstwa mogą sprawdzić się produkty z grona allround, przeznaczone głównie do jeżdżenia po twardszych stokach, często sztucznie ośnieżonych. Istnieją też oczywiście rodzaje nart zjazdowych dla profesjonalistów. Są to np. narty allmountain, które sprawdzają się niemalże tak samo dobrze na każdym typie powierzchni, dzięki czemu zyskują niezwykłą uniwersalność i wielofunkcyjność. Warto zapoznać się z tymi różnymi odmianami sprzętów przed wybraniem się na zakupy. Narty nie są bowiem czymś tanim. Dobrze by zatem było, aby od razu człowiek mógł zainwestować w coś wartościowego.

Widząc wysokie ceny nart występujących w stacjonarnych i specjalistycznych sklepach, niektórzy mogą zawahać się przed ich wyborem. A nie trzeba wcale pozbywać się wszystkich swoich oszczędności, by móc pozyskać wartościowy i praktyczny sprzęt do jazdy. Z pomocą przychodzą bowiem produkty używane. Dostępne są na wielu aukcjach internetowych.