Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pontonu do pływania?

Oryginalne i trwałe pontony do pływania nie należą do najtańszych, dlatego też tym bardziej warto postawić na sprawdzony sprzęt od renomowanego producenta. Z niniejszego artykułu dowiedzą się państwo, czym wyróżnia się dobry ponton i na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Jakie są najważniejsze elementy pontonu?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na materiał z którego wykonany jest ponton. Największym zainteresowaniem cieszą się pontony ze sztucznego tworzywa, które różnią się między sobą gramaturą – gumy lub PVC. Jak łatwo się domyślić im droższy model, tym z reguły zwiększa się klasa. Na kamienistych plażach warto postawić na solidne i wytrzymałe materiały, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę również na kategorię żeglugi. Każdy z producentów korzysta ze specjalnego oznaczenia, dzięki któremu wiadomo do jakich warunków przystosowany jest dany ponton. Pontony o klasie D przeznaczone są wyłącznie do spokojnej wody. Na wymagających wodach niezbędne jest oczywiście skorzystanie z pontonów specjalistycznych.

Odpowiednie przechowywanie

Wybranie porządnego pontonu to dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo z niego korzystać i odpowiednio go przechowywać. Po pływaniu należy go oczywiście dokładnie wyczyścić i osuszyć. Podczas składania ponton powinien być lekko napompowany, dzięki czemu nie będzie problemów z jego odkształcaniem. Najbezpieczniej jest przechowywać ponton w suchym miejscu, gdzie nie mają dostępu promienie słoneczne. Przy temperaturze poniżej zera i przy promieniach UV materiał, z którego wykonany jest ponton, może się niestety uszkodzić.

Porządna listwa odbojowa

Dobre pontony do pływania powinny posiadać solidną listwę odbojową. Jest to specjalny element, który chroni ponton przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętać należy o tym, że większość uszkodzeń mechanicznych pojawia się właśnie na tej wysokości, dlatego też tym bardziej warto postawić na solidną listwę odbojową. Pamiętać należy również o tym, że jest to jeden z tych elementów, który chroni przed dostaniem się wody do środka pontonu.

Czym wyróżnia się dobry ponton?

Funkcjonalny ponton do pływania powinien posiadać rączki, które znacząco ułatwiają transport i przenoszenie bezpośrednio z lądu na miejsce wodowania. Najlepszym wyborem są pontony, gdzie rączki zamontowane są wewnątrz tub. Najlepsze pontony posiadają właśnie wymienione tuby, dzięki którym można liczyć na perfekcyjną stabilizację pozycji powierzchni. Mało osób zdają sobie sprawę z tego, że tuby znacząco zwiększają szybkość. Jeżeli chcemy skorzystać z dobrodziejstwa silnika to warto upewnić się, czy wybrany przez nas ponton umożliwia bezproblemowe podłączenie silnika. Godne polecenia są konstrukcje elektryczne o mocy ok. 100W.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przeglądając dostępne na rynku pontony do pływania należy zwrócić uwagę na pojemność. Jeżeli z pontonu będzie korzystać więcej osób niż przewidział to producent to niestety może dojść do uszkodzenia konstrukcji. Do wędkowania w zupełności wystarczy ponton o długości od 2,4 m do 4,2 m. Dla wielu osób ogromną rolę odgrywa również design i kolor. Godne polecenia są białe pontony, które najlepiej radzą sobie z promieniami słonecznymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się także pontony szare, brązowe i jasnozielone. Przy czarnych pontonach może niestety dojść do nadmiernego nagrzania. Osoby, które nie wiedzą jaki ponton wybrać, mogą oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy lub e-konsultanta zatrudnionego w sklepie internetowym. Najlepiej postawić na oryginalny sprzęt od renomowanego producenta, który posiada wieloletnią gwarancję.