Prawdopodobnie każdy marzy czasem o tym, by zaszyć się gdzieś daleko na łonie natury, otoczyć się bajeczną przyrodą i spędzić przynajmniej kilka dni z dala od zgiełku i wrzawy panujących w dużych miastach. A marzenia należy spełniać. Każdy powinien bez problemu wygospodarować w ciągu całego roku przynajmniej jeden tydzień, który przeznaczy np. na wyjazd w górskie okolice, by wypocząć w nich za wszystkie czasy. Wypad stanie się jeszcze bardziej ekscytujący i emocjonujący, jeżeli każda jego noc zostanie spędzona niemalże pod gołym niebem. No prawie – bo chodzi tu oczywiście o spanie w namiocie. Ta trójkątna płachta materiału potrafi zdziałać bardzo wiele, dlatego warto na pewno mieć ją w domu, by w razie potrzeby móc od razu jej użyć.
Jak wybrać namiot, by sprawdził się on tak samo dobrze niezależnie od warunków czy okoliczności?
Na pewno warto zdecydować się na coś uniwersalnego. A rodzajów takich mobilnych, materiałowych „domów” jest naprawdę całe mnóstwo, dlatego można w nich przebierać dosłownie bez końca. Niektórym podczas zakupów będzie się wydawać, że namioty praktycznie niczym się od siebie nie różnią. Większość z nich wygląda podobnie. Niektóre są po prostu większe, inne ciut mniejsze, ale na ogół większe różnice nie są od razu widoczne. Trzeba przyjrzeć się głębiej, by móc je dostrzec i zauważyć, że wyróżniamy przynajmniej kilka odmiennych konstrukcji wykorzystywanych w namiotach. Najpopularniejsze z nich to namioty wyposażone w dachy dwuspadowe oraz namioty wolnostojące, inaczej nazywane także namiotami samonośnymi.
Który z tych dwóch produktów będzie zatem lepszy?
Jak wybrać namiot, aby przeznaczyć pieniądze na coś wartościowego i praktycznego? Otóż pierwszym wyborem większości klientów będzie standardowy namiot z dachem dwuspadowym. Ma bardzo charakterystyczny kształt, który każdy na pewno kojarzy z obrazków i zdjęć – dach budują w nim dwa płaty materiału, które z boku tworzą wyraźny trójkąt. Jest to konstrukcja o tyle praktyczna, iż doskonale sprawdza się podczas niepogody. Deszcz może spokojnie spływać ze spadzistego dachu, dzięki czemu nie przedostaje się do wnętrza namiotu i nie powoduje jego przemakania. Nieco innymi właściwościami może pochwalić się z kolei namiot wolnostojący. Jego głównym atutem jest to, że rozkłada się w ciągu krótkiej chwili. Wystarczy go wyciągnąć i niemalże od razu można przejść do spania. Takie namioty szczególnie dobrze sprawdzają się podczas górskich wycieczek. Są lekkie i mobilne, dlatego bez trudu każdy będzie je transportować.