Będąc w ciąży, na pewno starasz się zadbać o siebie w taki sposób, by jednocześnie nie zaszkodzić swojemu dziecku. Od dnia, w którym dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą, koncentrujesz się w stu procentach na rozwoju maluszka i zapewnianiu mu tego, co najlepsze. Nie zapominaj jednak w tym wszystkim o sobie. Jeżeli po ciąży nie chcesz całymi miesiącami zmagać się z kilkukilogramową nadwagą, w żadnym wypadku nie powinnaś rezygnować całkowicie z aktywności fizycznej. Sport w ciąży w większości przypadków jest wręcz wskazany. Musisz nie tylko zdrowo się odżywiać, ale także i ruszać. Wpłynie to korzystnie zarówno na ciebie, jak i twojego maluszka.
Sport w ciąży – kiedy można?
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do uprawiania dyscyplin sportowych w trakcie ciąży. Zanim więc zaczniesz ćwiczyć, koniecznie się z nimi zapoznaj, a następnie raz jeszcze przebadaj cały swój organizm, by upewnić się, że rzeczywiście możesz intensywniej się ruszać. Do najczęściej występujących przeciwwskazań należą choroby takie jak: cukrzyca, astma oraz różne dolegliwości serca. Ćwiczenia w ciąży zakazuje się również tym kobietom, które krwawią lub męczą się z regularnymi krwawieniami albo znajdują się w grupie narażonej na poronienie. Nigdy nie rób niczego bez wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem. Sport oczywiście jest dobry dla organizmu, ale w pewnych sytuacjach może mu jednak zaszkodzić. Skoro chcesz ćwiczyć, najpierw powiedz o swoich planach lekarzowi prowadzącemu ciążę. On na pewno podpowie ci, co będzie najlepsze dla ciebie i twojego dziecka.
Jakie ćwiczenia może wykonywać ciężarna?
Zakładając jednak, że nie masz żadnych przeciwwskazań do korzystania z aktywności fizycznej, już od teraz możesz spokojnie powrócić do swoich treningów. Zrób to jednak na spokojnie. Nigdy się nie przemęczaj i nie ćwicz dokładnie tak samo, jak w okresie przed ciążą. Teraz twój organizm potrzebuje dużo siły, dlatego nie możesz zabrać mu całej energii, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowego rozwoju płodu. Dobry sport w ciąży to np. pływanie. Możesz je stosować wymiennie z wodnym aerobikiem lub np. specjalnymi zajęciami fitness dla kobiet w ciąży. Spróbuj także skorzystać z jogi bądź pilatesu. Są to zajęcia polegające na wykonywaniu spokojnych ćwiczeń rozciągających i rozluźniających, które pomogą ci przygotować się do samego porodu.
A jeśli nie masz ochoty na uprawianie żadnej z wymienionych wyżej dyscyplin, zawsze możesz zdecydować się na zwykłe spacery. Ważne jest tylko to, byś nie rezygnowała całkowicie z wysiłku fizycznego. Nawet półgodzinny spacer w ciągu dnia naładuje cię pozytywną energią do życia.