Trening siłowy dla początkujących

0
195

Ćwiczenia siłowe są jednymi z najbardziej efektywnych treningów. Pomagają w osiąganiu zróżnicowanych celów, jednocześnie kształtując sylwetkę oraz psychikę. Uczą wytrwałości i zawziętości. Popychają ćwiczących do pokonywania kolejnych przeszkód, czyli podnoszenia coraz cięższych ciężarów, które potrafią stanowić ogromne wyzwanie dla samego mózgu. Trening siłowy spala mnóstwo kalorii, a przy tym jest najlepszym narzędziem do kształtowania całej sylwetki. Jak się jednak za niego zabrać, jeżeli nigdy wcześniej nie miało się z nim do czynienia?

Jak powinien wyglądać taki trening dla początkujących na siłowni?

W przypadku treningu siłowego w żadnym wypadku nie należy rzucać się na głęboką wodę. Jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie był nawet na siłowni, nie powinien od razu testować swoich maksymalnych ciężarów czy brać się za wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń. Najpierw należy zadbać o podstawy. A podstawą zawsze będzie wiedza teoretyczna. Bez niej początkujący zacznie wykonywać ćwiczenia na oślep i nawet jeśli będzie mu się wydawać, że robi to poprawnie, najprawdopodobniej popełni w nich liczne błędy, które mogą skutkować nawet poważną kontuzją. Pierwsza wizyta na siłowni powinna zatem odbyć się pod nadzorem trenera personalnego. Można wykupić u niego wyłącznie jedną lekcję, by w jej trakcie opanować podstawową technikę najpopularniejszych ćwiczeń. Warto także kształcić się na własną rękę. W Internecie można teraz znaleźć mnóstwo materiałów dotyczących treningu siłowego, a nawet całych filmów, które pokazują wyraźnie, jak wykonać poprawnie konkretne ruchy.

Na początku dozuj sobie obciążenie!

Trening dla początkujących nie może też opierać się na dużych ciężarach. Im większe obciążenie zostanie zarzucone na barki, tym wyższe prawdopodobieństwo popełnienia błędu i nabawienia się kontuzji. Amator treningu siłowego na samym początku powinien skoncentrować się na wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała. Dla niego nawet masa ciała będzie stanowić pewne wyzwanie, zwłaszcza jeśli do tej pory całymi dniami wylegiwał się na kanapie lub przy komputerze. Później można oczywiście zwiększać poziom trudności treningów. Wszystko należy jednak robić na spokojnie, zawsze pamiętając o tym, by zachowywać prawidłową technikę. Dobrym pomysłem będzie również prowadzenie małego dzienniczka treningowego. Wystarczy zapisywać w nim podnoszone ciężary, aby wiedzieć, na czym się stoi i następnym razem móc podnieść trochę więcej.

Przykładowe treningi siłowe, idealne dla osób początkujących, można znaleźć na wielu stronach internetowych. Czasem taki gotowiec bywa na wagę złota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here