Jak wybrać najlepsze płetwy do pływania?

Wbrew temu, co niektórym mogłoby się wydawać, płetwy do pływania nie są przeznaczone jedynie dla doświadczonych sportowców. Z powodzeniem mogą z nich korzystać również osoby, które dopiero uczą się pływać lub uprawiają pływanie rekreacyjne. To popularne akcesorium pływackie znacznie ułatwia poruszanie się w wodzie, stanowiąc jednocześnie przedłużenie naszych nóg. Dzięki płetwom do pływania można uprawiać ten sport jeszcze bardziej efektywnie, a sam trening doskonale wpłynie na mięśnie naszych ramion i nóg. Jak zatem wybrać najlepsze płetwy dla siebie? Czym się kierować podczas zakupu?

Idealne płetwy do pływania – czyli jakie?

W czasie zakupu płetw do pływania należy wziąć pod uwagę swoje umiejętności. Płetwy o dużej twardości umożliwiają naprawdę szybkie poruszanie się w wodzie, jednak używanie ich nie jest najłatwiejsze. Twarde płetwy do pływania przeznaczone są dla wprawionych sportowców oraz osób, które mają dobrze wyćwiczone i wytrzymałe mięśnie nóg. Będą też odpowiednim wyborem dla pływaków o dużej masie ciała lub osób postawnych. Natomiast miękkie płetwy doskonale sprawdzą się u tych, którzy dopiero uczą się pływać i nurkować lub są na średnim poziomie zaawansowania. Ze względu na stosunkową lekkość, są polecane także dzieciom i kobietom o drobnej budowie. Zarówno twarde, jak i bardziej elastyczne, miękkie płetwy do pływania świetnie urozmaicają ten sport i pozwalają na wykonywanie rozmaitych ćwiczeń pływackich. Wybierając płetwy, warto je przymierzyć i upewnić się, czy dobrze leżą na stopach. Niektóre modele posiadają pasek z regulacją, który pozwala dopasować je do swoich potrzeb. Czasem pasek jest wykonany z elastycznego i rozciągliwego materiału, aby bez regulacji płetwy trzymały się na nogach.

Najpopularniejsze rodzaje płetw

Wśród dostępnych w sklepach rodzajach płetw do pływania możemy wyróżnić przede wszystkim płetwy kaloszowe oraz paskowe. Modele kaloszowe doskonale sprawdzają się podczas pływania w zamkniętych zbiornikach wodnych, na przykład basenach. Zakładamy je bezpośrednio na gołe stopy. W wypadku tego modelu kluczowe znaczenie ma dobre dopasowanie płetw do stopy, ponieważ wolna przestrzeń mogłaby doprowadzić do dostania się wody wewnątrz. Płetwy kaloszowe są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które pływają rekreacyjnie. Natomiast płetwy paskowe najlepiej sprawdzają się podczas pływania w morzu bądź nurkowania. Świetnie chronią stopy przed urazami mechanicznymi, na przykład wskutek nadepnięcia na jakiś ostry element. Używa się ich w komplecie ze specjalnymi butami dla nurków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.