Jaki śpiwór wybrać?

Śpiwór – podstawowy element wyposażenia każdego biwakowicza. Świetnie sprawdza się na polach namiotowych i podczas spontanicznych wyjazdów, kiedy to trzeba się zatrzymać np. górskiej chatce czy podrzędnym ośrodku wypoczynkowym i na czymś się przespać. To najlepszy przyjaciel wszystkich autostopowiczów, którzy potrafią nocować u zupełnie nieznajomych ludzi. Śpiwór zdecydowanie warto mieć. A jak go wybrać, by sprawdzał się on niezależnie od okazji i sytuacji?

Śpiwór – jak wybrać?

Początkowo trzeba zwrócić uwagę na zupełnie podstawowe kryteria. Pierwsze z nich będzie tyczyć się potencjalnego użytkownika produktu. Innego śpiwora potrzebuje bowiem kobieta, a innego rosły mężczyzna. Bardzo często producenci tych produktów dzielą swoje wytwory na damskie i męskie i wbrew pozorom wcale nie robią tego z powodu odmiennego designu. Panie zazwyczaj są bowiem bardziej wymagającymi użytkowniczkami śpiworów. Częściej marzną w nocy i źle radzą sobie z ujemnymi temperaturami, dlatego dedykowane im modele wzbogaca się specjalistycznymi piankami termoaktywnymi. Z kolei śpiwory przeznaczone dla mężczyzn są po prostu dużo większe. Bywają znacznie dłuższe z oczywistych powodów – panowie są zdecydowanie wyżsi od kobiet, a w za ciasnym śpiworze na pewno nigdy porządnie się nie wyśpią.

Co wpływa na jakość śpiwora?

Na jakość snu spory wpływ będzie mieć również rodzaj wypełnienia. Śpiwór jak wybrać? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, co znalazło się w jego środku, czyli z czego tak dokładnie został on stworzony. Wypełnienia dla śpiworów wykonuje się z puchu lub materiałów syntetycznych. Naturalna puchata warstwa zaoferuje użytkownikowi niebagatelną sprężystość, dzięki czemu ciało będzie mogło ułożyć się na niej w naturalnej dla niego pozycji, a wszystkie jego newralgiczne punkty zostaną optymalnie podtrzymane. Puch ma jednak swoje wady. Jako że jest to materiał naturalny, może uczulać, przez co nie nadaje się dla osób mających problemy z alergiami. Trudniej też utrzymać go w czystości, bo może przemakać, przez co czasem dochodzi na nim do rozwoju niekorzystnych dla zdrowia grzybów. Mając to wszystko na uwadze, lepiej zdecydować się na śpiwór wypełniony materiałem sztucznym. Dziś takie syntetyczne tworzywa mają naprawdę fantastyczne właściwości, a do tego są zwykle tańsze od naturalnych wypełnień.

Śpiwory raczej nie różnią się od siebie znacząco ceną, dlatego też warto pomyśleć nad zakupem lepszego produktu z tego grona. Na pewno starczy on człowiekowi na długo. Pozwoli mu spać w komfortowych warunkach w każdym miejscu na ziemi.