Dlaczego warto pływać?

Niby każdy sport jest czymś dobrym dla organizmu, ale jednak pewne dyscypliny opłaca się uprawiać bardziej niż inne. Za jedną z tych najkorzystniejszych dla ludzi zdecydowanie można uznać pływanie. To prawdziwy cud wśród wszystkich sportów, który chwali się nawet leczniczymi właściwościami. Pływanie wykorzystuje się w końcu także w leczeniu pewnych urazów i schorzeń. Każdy powinien z niego korzystać.

Dlaczego warto uprawiać pływanie?

Po pierwsze – wszystkie sporty wodne doskonale wpływają na strukturę mięśni. Umożliwiają poprawę kondycji i ogólnej wydolności, przy jednoczesnym dbaniu o siłę i wydajność. Są połączeniem wysiłku aerobowego z siłownią. Potrafią w tej samej chwili nadbudowywać mięśnie i palić zbędną tkankę tłuszczową, czyli doprowadzać do tzw. rekompozycji sylwetki. Z wielowymiarowym działaniem pływania nie jest w stanie walczyć żadna inna dyscyplina sportowa – nawet bieganie. Co prawda podczas intensywnego biegu może dojść do spalenia tysięcy kalorii, ale jednak jest to jedyny efekt wykańczającego wysiłku, który czasem może nawet destrukcyjnie wpływać na wygląd sylwetki. Z kolei adepci siłowni chwalą się atrakcyjną muskulaturą, ale za to najczęściej ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Pływacy dbają o siebie na różnych płaszczyznach. Są zarówno atrakcyjni pod względem fizycznym, jak i zwyczajnie sprawni.

Pływanie odpowiednie dla każdego

Po drugie – jest to sport dobry dosłownie dla każdego. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań wykluczających poszczególne jednostki do uprawiania tej wspaniałej dyscypliny. Każdy może się nią zająć. Nawet osoby starsze, dla których typowe ćwiczenia bywają zbyt ciężkie i za intensywne, spokojnie mogą chodzić kilka razy w tygodniu na basen, co tylko zagwarantuje im lepsze zdrowie. Jak pokazują bowiem liczne statystyki i badania, spośród wszystkich sportów świata to właśnie pływanie najkorzystniej wpływa na stan serca. Wzmacnia je i poprawia jego działanie. Częściowo może nawet zapobiegać różnym chorobom serca i dolegliwościom wieku starczego. Pływanie zaleca się również osobom mającym problemy z nieprawidłową postawą ciała. To sport, który jest wymagający, a mimo tego nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Nie tylko pływanie może jednak pochwalić się wyżej wymienionymi zaletami. Podobnie działają bowiem inne aktywności fizyczne – ważne jest to, by były wykonywane w wodzie. Ktoś, kto nie potrafi jeszcze pływać, równie dobrze może zapisać się chociażby na zajęcia z aerobiku wodnego. Już sam kontakt z wodą potrafi wpłynąć na ludzi zbawiennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *