Sporty odpowiednie dla dzieci

0
145
sporty dla dzieci

Dzieci raczej nie narzekają na brak energii – dosłownie zawsze mają jej pod dostatkiem. Uwielbiają się bawić, biegać i szaleć, dlatego te ich niekończące się pokłady sił warto przekuć w coś produktywnego. Okres młodości jest bowiem idealny do tego, by rozbudzić w dziecku miłość do uprawiania sportów. Zwykłe zabawy w piasku czy szaleństwa na huśtawce będą atrakcyjne dla kilkulatka, ale po niedługim czasie zaczną mu się nudzić, a wtedy warto zaproponować mu coś innego – odpowiednie sporty dla dzieci.

Na jaki sport zapisać nasze dziecko?

Pierwsza propozycja to sztuki walki. Mogłoby się wydawać, że to coś sprawdzającego się raczej u osób dorosłych, ale jednak sztuki walki coraz częściej stają się częścią zainteresowań nastolatków, a nawet przedszkolaków. To sport, który jednocześnie kształtuje fizyczność i psychikę. Uczy determinacji i zawzięcia. Doskonale prezentuje też dzieciakom pewne wartości etyczne, pokazując im, jak ważna jest zdrowa rywalizacja i szacunek do konkurenta. Sztuki walki uprawiane od najmłodszych lat na pewno wesprą też ogólny rozwój fizyczny malca. Rozwiną jego koordynację ruchową i pozwolą mu wypracować sobie świetną wytrzymałość. Dziś zajęcia ze sztuk walki dla najmłodszych stały się tak popularne, że pojawiają się w ofertach różnych klubów sportowych w większości dużych miast. Wystarczy się nimi zainteresować i zapisać na nie swoją pociechę.

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Trudno jednak, by kilkulatek, który do tej pory niechętnie wychodził nawet na dwór, teraz zaczął uprawiać karate lub polubił się z boksowaniem. A dziecka nie należy do niczego zmuszać. Jeżeli więc sztuki walki kompletnie mu się nie podobają, lepiej od razu zaproponować mu coś innego – np. tradycyjne pływanie. Ruch w wodzie większości ludzi sprawia dużą przyjemność. Dzieci kojarzą go jeszcze z łonem matki (nawet podświadomie), dlatego momentalnie łapią podstawowe techniki pływania i błyskawicznie przyswajają wiedzę. W ciągu paru tygodni są w stanie perfekcyjnie nauczyć się pływać. A ta dyscyplina sportowa doskonale wpływa na ich postawę i zapobiega wszelkim skrzywieniom kręgosłupa oraz potrafi uchronić dziecko przed nadwagą.

Sporty dla dzieci są tak różnorodne, że rodzice wraz ze swoimi pociechami zdecydowanie mają w czym wybierać. Nie muszą więc od razu koncentrować się na jednej dyscyplinie. Na pewno warto pokazywać dziecku różne rodzaje aktywności, by na spokojnie sprawdzać, co tak naprawdę mu się podoba. Maluch ma sam chętnie podchodzić do sportu. Jeżeli rodzic będzie go zmuszać do uczęszczania na treningi, absolutnie nic z tego nie wyjdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here