Tenis ziemny to coraz bardziej popularna dyscyplina sportowa. Uprawianie tej aktywności przynosi wiele korzyści emocjonalnych, jak i fizycznych. Do rekreacyjnej gry w tenisa nie wymagane są specjalne umiejętności, a zaawansowani zawodnicy uczą się poszczególnych technik odbijania piłeczki. Ponadto warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, którego głównym elementem jest rakieta. Jak ona jest zbudowana? Czym różnią się poszczególne rakiety tenisowe? Jak dobrać odpowiedni produkt?
Budowa i konstrukcja sprzętu do tenisa ziemnego
Sprzęt do tenisa ziemnego, to specyficzny produkt dzięki, któremu możliwe jest swobodne przebijanie piłeczki na drugą stronę kortu. Każdy element konstrukcyjny spełnia ważną rolę podczas rozgrywki. Poszczególne części sprzętu wpływają na efekt gry, jak również możliwości sportowca. Standardowa rakieta tenisowa składa się z:
- rączki,
- serca,
- gryu,
- ramy,
- naciągu.
Bez względu na rodzaj rakiety, przeznaczenie i stopień zaawansowania gracza, każde narzędzie składa się z identycznych części. Różnica miedzy nimi polega jedynie na wielkości, tworzywie wykonania czy sile naciągu.
Różnica pomiędzy oferowanymi produktami
Rakiety tenisowe ze względu na swoje przeznaczenie podzielone są na kilka kategorii. Wśród nich można wyróżnić sprzęt dla początkujących, średnio-zaawansowanych i profesjonalnych graczy. Różnica między nimi ujawnia się w poszczególnych parametrach i dotyczy przede wszystkim powierzchnią główki – dla początkujących im większa, tym łatwiej uczyć się odbić, długości rączki czy sztywności sprzętu. Jak zatem dobrać rakietę tenisową? Co wpłynie na samą naukę i późniejszą grę?
Wybór dopasowanego sprzętu
Kupno odpowiednio dobranego sprzętu w dużej mierze może zaważyć na dalszej karierze tenisisty. Odpowiednio dobrane rakiety tenisowe zwiększają precyzję uderzeń, ich siłę, jak również dokładność wykonywanych zagrań technicznych. Podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników i parametrów rakiety. Są nimi:
- stopień zaawansowania gracza – określenie funkcji rakiety – sprzęt do nauki, doskonalenia, rakieta do profesjonalnych rozgrywek i zawodów sportowych,
- wiek i płeć sportowca,
- długość rakiety,
- waga rakiety,
- balans – równowaga pomiędzy rozmiarem a ciężarem sprzętu,
- powierzchnia i kształt główki,
- materiał wykonania,
- rozmiar rączki,
- swingweight – ogólne odczucie ciężaru podczas całego cyklu uderzeniowego,
- profil ramy,
- przeplot – ilość strun pionowych i poziomych,
- siła naciągu,
- producent,
- opinie innych użytkowników, itp.