Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Plan treningowy

12 października 2019

Plan treningowy to coś dobrego, co pozwoli nam zachować systematyczność, jeżeli chodzi o ćwiczenia. Posiadanie takiego planu treningowego sprawia, że człowiek chętniej podchodzi do stawianych sobie celów i chętniej je realizuje. Mając taki plan pod ręką śmielej będziemy brali się do pracy i zawsze będziemy dążyli do realizacji swoich celów.

Jak ułożyć plan treningowy?

Najlepiej poprosić w tym celu o pomoc trenera personalnego, który będzie wiedział jak rozpisać ćwiczenia, aby nie przeciążyć organizmu. Nie można zapominać o tym, ponieważ już za jakiś czas żaden plan treningowy nie będzie nam potrzebny, jeżeli nie będziemy mogli ćwiczyć. Jeżeli jednak nie mamy takiej osoby pod ręką, to możemy sami tego dokonać. Przy czym będzie potrzebna nam informacja odnosząca się chociażby do tego na co możemy pozwolić, czy jakieś ćwiczenia nie obciążają naszych kolan lub innych stawów? Inny plan treningowy będzie na etapie gubienia masy tłuszczowej, a inny plan będzie trzeba brać pod uwagę rzeźbiąc masę mięśniową. Przy spalaniu masy tłuszczowej należy w pierwszych tygodniach postawić na dużą ilość ćwiczeń cardio lub interwałów. Nie można jednak zapominać o tym, że osoby, które do tej pory nie ćwiczyły nie mogą od razu pozwalać sobie na długie ćwiczenia, ponieważ nasz organizm już na samym początku się zbuntuje.

Jak zacząć treningi?

Od samego początku dozujmy sobie ćwiczenia po 40 minut systematycznie zwiększając je o kolejne pięć minut. Co tydzień dodawajmy sobie kolejne minuty, dzięki czemu w szybki sposób przekonamy się jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać na macie lub na siłowni. Rozgrzewka i rozciąganie to dwa stałe elementy, które muszą być obecne podczas każdego treningu. Niezależnie od tego, czy pozwalamy sobie na szybkie spalanie tłuszczu, czy też wykonujemy trening na tzw. masę. Są to dwa elementy, które chronią nas przed wszelkimi urazami, jak chociażby naderwanie mięśnia, stawu. Układając dla siebie plan treningowy nie można zapominać również o tym, że należy sobie pozwolić na jednodniową regenerację. Warto na to pozwolić sobie przez dwa dni. np. weekend. Jednak są osoby, które ćwiczą lżej, ale wykonują to przez sześć dni w tygodniu. Szybkie ćwiczenia należy wykonywać trzy, maksymalnie cztery razy w tygodniu. Większa ilość szybkich ćwiczeń może doprowadzić do tego, że organizm będzie przemęczony a treningi nie będą odpowiednio efektywne. Na ćwiczenia siłowe można pozwalać sobie częściej, aczkolwiek należy w odpowiedni sposób dobierać sobie ciężarki, jakie będą użytkowane podczas ćwiczeń.

Redakcja przelambariery.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie akcesoria, poradniki, zdrowie, dieta oraz sport łączą się, by wspierać Cię w osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych i sportowych, korzystając z odpowiednich narzędzi i wskazówek! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca akcesoriów sportowych, poradnictwa zdrowotnego oraz zrównoważonej diety łączy się z inspirującymi artykułami o aktywnym trybie życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

6 korzyści akrobatyki sportowej
Latarka halogenowa diagnostyczna
Architektura Śląska

Jesteś zainteresowany reklamą?

Architektura Śląska