Ćwiczenia na brzuch bez sprzętu

0
186

Nie musisz mieć wcale specjalistycznego sprzętu, by popracować nad swoimi mięśniami brzucha. Nie potrzebujesz nawet czasu, bo wystarczy, że wieczorny odpoczynek przed telewizorem wykorzystasz jednocześnie na wykonanie kilkunastominutowego treningu. Rób go regularnie. Powtarzaj ćwiczenia w cyklach i wykonuj je poprawnie, przez cały czas koncentrując się na optymalnym napięciu wszystkich mięśni. Pracuj ciężko, a efekty przyjdą same. Ćwiczenia na brzuch bez sprzętu potrafią być równie skuteczne co te wykonywane z pomocą specjalnych urządzeń.

Jak ćwiczyć brzuch bez sprzętu?

Pierwszym z takich ćwiczeń jest unoszenie tułowia w podporze przodem, szerzej znane pod potocznym określeniem „deska”. Kojarzysz ten ruch? Najprawdopodobniej tak, ponieważ jest on na tyle skuteczny, że pojawia się dosłownie we wszystkich programach ukierunkowanych na kształtowanie mięśni głębokich. Technika jest tu jednak kluczowa. Wszyscy wykonują deskę, ale niestety mało kto potrafi wykonać ją poprawnie. Najpierw połóż się zatem na płaskim podłożu. Oprzyj ciało na przedramionach, układając je równolegle względem siebie – ramiona muszą być natomiast ustawione prostopadle do podłogi. Unieś się na rękach. Z całej swojej sylwetki stwórz sztywną deskę, ściągając jednocześnie łopatki w tył i podciągając miednicę lekko do góry. Utrzymuj stabilnie tę pozycję przez ok. minutę. Powtórz ćwiczenie 4-6 razy, pamiętając o spinaniu mięśni.

Brzuszki czy deska – co lepsze?

Mimo iż deska ostatnio jest bardzo popularna, nie ma powszechniejszego ćwiczenia na brzuch bez sprzętu od klasycznych brzuszków. Wykonywałeś je już w szkole podstawowej, potem w gimnazjum, następnie na zajęciach dodatkowych w szkole średniej, a później jeszcze na wychowaniu fizycznym podczas studiów. Brzuszki rzeczywiście są skutecznym ćwiczeniem, ale tylko wtedy, gdy prawidłowo je wykonujesz. Nie machaj bezsensownie głową i nie ciągnij jej ramionami. Cała praca powinna wychodzić z brzucha, dlatego nie musisz nawet całkowicie unosić swojego tułowia przy podnoszeniu ciała z podłogi. Staraj się wykonywać niewielkie, aczkolwiek skuteczne ruchy. Zepnij jak najmocniej mięśnie brzucha i to nimi unoś ciało tak wysoko, jak tylko możesz. Powtórz ćwiczenie ok. 16 razy w 3-4 seriach. A gdy już będzie ono dla ciebie za proste, możesz wziąć w ręce jakieś obciążenie.

Ze sprzętem czy bez – w każdych warunkach da się wyrzeźbić wspaniałe i silne mięśnie brzucha. Najważniejsze okazuje się bowiem czucie mięśniowe. Nigdy nie wykonuj ćwiczeń zupełnie bezmyślnie – w trakcie treningu powinieneś być w pełni skoncentrowany na tym, co robisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here