Mimo że teraz wśród rozmaitych dyscyplin sportowych zdecyduje króluje trening siłowy, nie trzeba wcale się na niego decydować, by zadbać o swoją sprawność, kondycję i ogólną wytrzymałość. Bardzo dobrze w tych kwestiach sprawdza się bowiem klasyczne bieganie. To sport, który mimo upływu lat nie tracił na swojej popularności. Każdy może się za niego zabrać, ponieważ nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu czy jakichś wyjątkowych umiejętności. Wystarczy sprawdzić sobie abc biegania, czyli dowiedzieć się, jak w ogóle zacząć biegać. Wcale nie jest to takie trudne.
Krok 1 – decyzja
Aby coś osiągnąć, trzeba się zwykle poświęcić. Osoba, która zamierza odnieść chociażby minimalny sukces w bieganiu, by np. w przyszłym roku wystartować w maratonie i go ukończyć, musi od samego początku mieć świadomość, że od teraz czekają ją długie miesiące treningów. A nie zawsze będzie łatwo. Nawet zaprawieni sportowcy miewają chwile zwątpienia, w trakcie których chcą sobie wszystko odpuścić, bo nie mają już sił na kontynuowanie założonych planów. Kluczem do sukcesu jest jednak samodyscyplina. Nieraz zastępuje ona motywację, która potrafi szybko przeminąć.
Krok 2 – cel
Nawet jeśli jakaś osoba dopiero zaczyna swoje pierwsze treningi biegowe, powinna od razu ustanowić sobie jakiś cel, by mieć do czego dążyć. Człowiek bez planu zaczyna bezsensownie błądzić. Nie wie, do czego zmierza i nie wie, co chce osiągnąć, dlatego z czasem wybrane działanie przestaje mieć dla niego jakikolwiek sens. A cele nie musi być wcale ukończenie maratonu. Dla niektórych sporym sukcesem będzie np. przebiegnięcie trzech kilometrów bez zadyszki. Warto zacząć od takich prostych etapów. Po osiągnięciu jednego celu można ustawić sobie kolejny, by zawsze do czegoś dążyć.
Krok 3 – ubiór
W każdym poradniku zatytułowanym „abc biegania” pojawia się akapit dotyczący wybrania odpowiedniego stroju do ćwiczeń. Bo niby biegać można we wszystkim, ale jednak wybranie się na zimową przebieżkę w kusym podkoszulku i zwykłych legginsach byłoby skrajną głupotą i nieodpowiedzialnością. Każdy, kto wiąże swoją przyszłość (nawet amatorską) z bieganiem, powinien zaopatrzyć się w specjalistyczne ubrania termiczne. Można je nosić zarówno zimą, jak i latem. Są bardzo wygodne i zdecydowanie uprzyjemniają każdą chwilę wysiłku.
Krok 4 – bieg
A gdy już przejdzie się przez te trzy wcześniejsze etapy, można już po prostu zacząć biegać – najlepiej przynajmniej dwa razy w tygodniu. Systematyczność w działaniu to podstawa, bez której sukces nigdy nie nadejdzie.